Ubuntu kurulumuna başlamadan önce aşağıdaki maddeleri yaparak Ubuntu kurulum CD'si veya USB'si hazırlayabilirsiniz.

 

1. Ubuntu kurulum dosyasını indirin
Down 64px.png
  • Ubuntu evde ve işyerinde kullanmak için tamamen ücretsizdir ve daima öyle kalacaktır. Ubuntu kurmak için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimlerini buradan öğrenebilirsiniz.
  • Ubuntu'yu indirmek için web sitesindeki indirme sayfasına girip orada yer alan "Download" düğmesine tıklayın.
Not: Bazı dönemlerde söz konusu indirme sayfasında iki farklı Ubuntu sürümü yer alabilir. Bu sürümlerden birin yanında "LTS" yazar, bu kısaltma söz konusu sürümün uzun süreli (5 yıl) destek sürümü olduğunu ifade eder. Diğeri ise 9 ay desteklenen, bu süre sonunda desteklenmesi için sürüm yükseltmeyi gerektiren fakat daha güncel olan, ara sürümdür. Hangisini tercih edebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
"Download" düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza, Ubuntu'ya bağışta bulunabileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Burada isterseniz bağışta bulunabilirsiniz ya da doğrudan sayfanın sol altında yer alan "Not now, take me to the download" bağlantısına tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.
  • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosya Windows ortamında bir arşiv (rar, zip vb.) dosyası gibi görünecektir, ancak bu dosyayı kesinlikle WinRar, WinZip gibi programlarla açmaya çalışmayınız.
2. Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini hazırlayın
Media-optical-dvd-usb 64px.png
  • İndirdiğiniz Ubuntu kurulum dosyasını isterseniz bir DVD'ye yazdırabileceğiniz gibi bir USB belleğe de yazdırabilirsiniz (USB bellekten kurulum işlemi, özellikle CD/DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar için zaruri bir ihtiyaçtır). Burada DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini alttaki belgelerde belirtilen şekilde yapmalısınız aksi taktirde hazırladığınız DVD ya da USB bellek, açılışta başlatılabilir özellikte olmaz.
  • Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini Windows yüklü bir bilgisayarda gerçekleştirebileceğiniz gibi hali hazırda Linux veya bir başka işletim sisteminin yüklü olduğu bir bilgisayarda da gerçekleştirebilirsiniz. DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız:
-Ubuntu ISO dosyasını DVD'ye yazdırmak
-Ubuntu ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak
  • Kuruluma başlamadan önce önemli verilerinizi harici bir aygıta yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile