Mühendislerin sık kullandığı matlab programının kurulum aşamaları.

http://www.mathworks.com/ adresinizden deneme lisansınızın ilişkilendirildiği eposta ve şifre ile log in olunuz.

My Account sayfasından Manage Trials, Prereleases and Betas bağlantısına tıklayın. Deneme lisansınızın ilişkilendirildiği lisans numarasına tıklayarak lisans ayrıntılarını görüntüleyin.

MATLAB Simulink

  1. Download Product Trial bağlantısına tıklayın.
  2. Yeni bir pencere açılacaktır. Continue ile sayfayı ilerletin.
  3. Kullandığınız işletim sistemini seçiniz ve Continue ile sayfayı ilerletin.
  4. Biraz bekledikten sonra Java Web Start başlıklı bir küçük pencere açılacaktır. Çubuğun dolmasını bekleyin.

MATLAB Simulink

  1. İndirme yöneticisi açıldığında next ile ilerletin.

MATLAB Simulink

  1. Son ekranda download seçeneğine tıklatın ve tüm dosyalar indirilene kadar bekleyin.

MATLAB Simulink

Artık bundan sonraki aşama kurulum aşamasıdır. Kurulumun yapıldığı klasöre gidiniz ve setup.exe’yi çalıştırınız. Kurulum sırasında ilave olarak bir seçenek işaretlemeniz gerekmez, sade ve düz bir şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulum sonrasında etkinleştirme gerekecektir. “Activate MATLAB automatically using internet” seçeneği ile MATLAB’i otomatik olarak etkinleştirebilirsiniz.

Kurulum Aşaması:

  1. İndirdiğiniz dosyaların tek bir klasör içinde toplu olduğundan emin olunuz ve setup.exe isimli dosyayı çalıştırınız.
  2. Otomatik yada elle kurulum seçeneğini seçiniz:

MATLAB Simulink

Bu aşamada kurulum yapacağınız bilgisayarın internet erişiminin olduğunu yada güvenlik duvarınızın kurulum sihirbazının Mathworks.com’a bağlanmasına izin verdiğiniz var sayıyoruz. Eğer kurulum yapılacak bilgisayarda internetiniz yoksa yada güvenlik duvarı kurulumun mathworks.com’a erişmesine izin vermiyorsa, kurulumdan çıkınız ve elle kurulumve etkinleştirme adımları isimli başlığa bakınız.

  1. Lisans sözleşmesini onaylayın ve ilerletin.

MATLAB Simulink

  1. Mathworks hesabı kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz. Kurulumun lisans bilgilerine erişebilmesi için bu aşama gereklidir. Bu kurulum başarısız oluyorsa 2. adımdaki açıklamayı okuyunuz.

MATLAB Simulink

  1. İlgili lisansınızı seçiniz ve ilerletiniz:

MATLAB Simulink

MATLAB Simulink

  1. Kurulum tipini seçiniç. Typical’I seçmenizi öneririz.

MATLAB Simulink

  1. Kurulum klasörünü belirleyiniz ve ilerletiniz. (Dosyaları içerisinde Tükçe karakter ve boşluk bulunmayan bir adres yolu üzerine aktarın.)
  2. Kurulum seçeneklerini varsayılan değerlerde bırakıp ilerletebilirsiniz.

MATLAB Simulink

 1. Confirmation penceresinde seçenekleri onaylayın ve ilerletin.
 2. Kurulum bitince activate MATLAB seçeneğini işaretleyin ve kurulumu bitirin.

Etkinleştirme Aşaması

MATLAB’I çalıştırabilmeniz için önce ürünü etkinleştirmeniz gerekmektedir. Etkinleştirme ekranı kurulum bitiminde kendiliğinden açılacaktır. Ayrıca Start > All Programs > Matlab > 2008b > Activate MATLAB yolu ile de etkinleştirme penceresini açabilirsiniz.

Bu aşamada bilgisayarınızın internet erişimi olmalıdır ve güvenlik duvarı ayarlarınız etkinleştirme sihirbazının mathworks.com sunucusuna erişmesine izin vermelidir. Eğer internet bağlantınız yok yada güvenlik duvarı ayarlarınız tarafından erişim engelleniyorsa elle kurulumve etkinleştirme adımları kısmına bakınız.

Activate MATLAB automatically using internet seçeneği ilerletin ve etkinleştirme sürecini tamamlayın.

Sorun Giderme: Elle Kurulum ve Etkinleştirme adımları

Manüel kurulum için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. http://www.mathworks.com/ adresinizden deneme lisansınızın ilişkilendirildiği eposta ve şifre ile log in olunuz.
 2. My Account sayfasından Manage Trials, Prereleases and Betas bağlantısına tıklayın. Deneme lisansınızın ilişkilendirildiği lisans numarasına tıklayarak lisans ayrıntılarını görüntüleyin.
 3. Activation and Installation sekmesine ve daha sonra Activate simgesine tıklayın.
 4. I have the Host ID seçeneği ile ilerletin. Sonraki pencerede Operating System / Hardware Platform kısmında kullandığınız işletim sistemini, Host ID kısmına kurulum yapacağınız PC’nin Host Kimliğini ve eğer sorulursa Windows Log in Name kısmına ise Windows oturum açma kimliğinizi (örneğin: adim.soyadim) yazınız. Continue ile ilerletiniz.
 5. License File ve File Installation Key bağlantısını sağ tıklatıp Save As ile bilgisayarınızda herhangi bir yere kaydediniz. Artık kurulum için gerekli dosyalara sahipsiniz.

Artık MATLAB henüz kurulmadıysa setup’ı, kuruluysa etkinleştirme kısmına geri dönebilirsiniz (bkz: Etkinleştirme aşaması) başlatabilirsiniz.

MATLAB’i henüz kurmadıysanız, Kurulumu Install Manually Without Using seçeneği ile devam ettiriniz. File Installation Key sorulduğunda 5. adımda kaydettiğiniz şifreyi giriniz. En sonunda da sizden lisans dosyasını isteyecektir. Yine aynı şekilde 5. adımda kaydettiğiniz lisans dosyasınız adres gösteriniz.

MATLAB kurulu fakat henüz etkinleştirmediyseniz: Kurulumu Install Manually Without Using seçeneği ile devam ettiriniz. En sonunda da sizden lisans dosyasını isteyecektir. Yine aynı şekilde 5. adımda kaydettiğiniz lisans dosyasınız adres gösteriniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile